Näin ostat uuden Talviyön hehku -mukin Muumimuseosta
Muumimuseon ja Moomin Arabian yhteistyössä tuottama Talviyön hehku -taidemuki tulee myyntiin Muumimuseoon lauantaina 26.9.2026 samalla kun uusi Muumimukimania-näyttely avautuu. On kaksi tapaa hankkia Talviyön hehku -muki, pikareittiä pop up -myymälästä Tampere-talon aulasta tai pidemmän kaavan kautta Muumimuseon sisällä olevasta kaupasta, nauttien samalla avajaispäivän ohjelmasta.
Avajaispäivän ohjelma suunniteltu muumifaneille ja mukikeräilijöille
Kun uuden mukin ostaa museokaupasta museon sisällä, voi samalla nauttia avajaispäivän ohjelmasta, joka on suunniteltu muumifaneille ja mukikeräilijöille. Uuteen mukiin on mahdollista saada Moomin Arabian kuvittajan Parvati Pillain signeeraus Muumimuseossa klo 9–11. Näyttelyssä on esillä mukiin toisinnettu Tove Janssonin alkuperäinen, kaunis guassimaalaus. Uudessa muumimukissakin nähtävä hahmo, yksinäinen ja salaperäinen Mörkö tulee tervehtimään museovieraita klo 13 ja 15. Kuraattorikierros klo 14 taustoittaa uutta Muumimukimania-näyttelyä mielenkiintoisesti. Taidemukia myydään uudessa museokaupassa sekä pop up -pisteessä ensimmäisen kuukauden ajan yksinmyyntioikeudella. Mukeja on myynnissä rajoitettu erä.
Mukin osto pop up -pisteestä
Pääsylippua museoon ei ole pakko ostaa uuden mukin saadakseen, sillä pop up -myyntipiste Tampere-talon aulassa palvelee kuukauden ajan 26.9.–25.10. samoilla aukioloajoilla kuin Muumimuseo. Pop up -pisteelle kuljetaan ainakin ensimmäisen viikonlopun ajan 26.–27.9. Tampere-talon Puistosisäänkäynnistä Sorsapuiston puolelta. Jos myytävä mukierä loppuu ennen 25.10., pop up -piste sulkeutuu aiemmin.
Talviyön hehku saatavana 26.9. klo 9 alkaen
Talviyön hehku -muki tulee myyntiin lauantaina 26.9. klo 9. Tampere-talon ovet ja lipunmyynti avautuvat klo 8.45. Mukia myydään sekä museon sisällä uudessa museokaupassa että pop up -myymälässä. Museokaupassa ja pop up -pisteessä on samat aukioloajat kuin museolla. Kassat kuitenkin sulkeutuvat 15 minuuttia ennen museon sulkeutumista. Pop up -myymälä sijaitsee Tampere-talon aulassa museon sisäänkäynnin takana. Muki ei ole myynnissä Tampere-talo Shopissa.
Museokauppaan Tampere-talon pääovesta
Museokauppa sijaitsee Muumimuseon sisällä, ja asioidakseen museokaupassa tulee maksaa museon pääsymaksu. Avajaispäivän ohjelma museossa sisältyy pääsymaksuun.
Museoon kuljetaan Tampere-talon pääovesta, ja pääsylippu ostetaan talon lipputiskiltä. Ulkovaatteet ja isot kassit jätetään vaatesäilytykseen ennen kulkua museoon. Henkilökunta on avustamassa asiakkaita.
Ostorajoitus kuusi mukia ja maksu kortilla
Talviyön hehkun ostorajoitus on kuusi mukia per asiakas. Maksu sekä museokaupassa että pop up -pisteessä onnistuu vain pankki- tai luottokortilla (ei Amexilla). Molemmista myyntipisteistä mukiin saa myös kauniin paperikassin, jota koristaa sama Tove Janssonin kuvitus kuin mukissakin. Tätä kassia ei saa muualta kuin Muumimuseon myyntipisteistä eikä sitä voi ostaa erikseen. Signeerauksen saa yhteen mukiin per asiakas, jotta mahdollisimman monella on mahdollisuus saada signeerattu muki.
Ensimmäinen kuukausi yksinoikeudella
Muumimuseo myy Talviyön hehku -mukia ensimmäisen kuukauden 26.9.–25.10. yksinoikeudella omassa museokaupassaan sekä pop up -pisteellä, eli mukia ei saa tuolloin muualta. Maanantaista 26.10. alkaen muki ja Moomin Arabian muu kokoelma tulee Suomessa myyntiin myös Moomin Arabian omiin kanaviin sekä Moomin.comiin, Stockmannille ja Keskiselle.
Talviyön hehku -mukia on rajoitettu erä, ja sitä on saatavilla Muumimuseosta ja muilta jälleenmyyjiltä niin kauan kuin varastoa riittää.
Muumimukimania-näyttely avautuu Muumimuseossa 26.9.
Muumimuseon Observatoriossa 26.9. avautuva Muumimukimania-näyttely esittelee muumimukien matkan arjen käyttöesineestä kulttuuriseksi ilmiöksi. Näyttely syventyy muumimukeihin ikonisina ja supersuosittuina keräilykohteina sekä niihin liitettyihin merkityksiin ja arvoihin. Näyttelyssä tarkastellaan, mikä on muumimukien suosion salaisuus, miten ne liittyvät nykyiseen elämäntapaan, ihmisten arkeen ja juhlaan.
Muumimukien kuvitukset perustuvat aina Tove Janssonin alkuperäiskuvituksiin. Muumimuseon näyttelyssä nähdään muumimukeihin valittuja Janssonin alkuperäispiirroksia museon kokoelmista.
Uusin Talviyön hehku -muki on esillä Muumimukimania-näyttelyssä samoin kuin Muumimuseon ja Arabian ensimmäinen yhteistyömuki Muumilaakso vuodelta 2017.
Muumimuseo, museokauppa ja pop up -piste
ti–pe 10–18, la–su 9–17, ma suljettu
Tampere-talo, Yliopistonkatu 55, Tampere
Kuva ylinnä: Moomin Arabia